Kiedy zakup lokalu nie będzie droższy o podatek od czynności cywilnoprawnych
Jeżeli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to zastosowanie ma art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o PCC. Taka nie będzie obciążona tą daniną.
Taki pogląd przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 kwietnia 2017 r. (1462-IPPB2.4514.41.2017.1.LS).
W związku z planowaną transakcją nabycia nieruchomości, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprzedającą jest spółka prawa niemieckiego z siedzibą w Niemczech. Oba podmioty są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.
Przedmiotowa transakcja obejmowała prawo własności lokalu niemieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, będącą częścią centrum handlowego, oraz udział we własności nieruchomości, na której położone jest centrum handlowe, w którym lokal się znajduje.
Historia budynku
Sprzedawca nabył nieruchomość od spółki komandytowo-akcyjnej sześć lat wcześniej. Nabycie podlegało opodatkowaniu VAT według stawki 23 proc. w wyniku złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia przez strony transakcji i wyboru opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług (na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług). Spółce niemieckiej przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta